שש בש

  • משתתפים: 2
  • גיל: אין הגבלה
  • כלי משחק: לוח משחק , אבני המשחק, 2 קוביות.

שש בש הינו משחק לוח, המבוסס גם על מזל וגם על אסטרטגיה. כמו כן, זהו משחק הדורש חשיבה לא פחות ממזל.

 

בדרך כלל, משחק לוח מסוג שש בש, מיוצר על גבי לוח מעץ, ואפילו מיוצר ביחד עם דמקה על אותו הלוח, משני צדדים שונים.
משחק השש בש בנוי מ24 משולשים עליהם יכולים לנוע אבני המשחק. כדי להבין את סידור אבני המשחק על הלוח, יש להסתכל על התרשים מטה:

 

מהלך המשחק

כל שחקן מטיל את הקוביות בתורו, ולפי הספרות שיוצאות לו מניע את אבני המשחק. כל קובייה היא תנועה בפני עצמה. כלומר, אם יצא 6 ו3, יזוז השחקן 6 בנפרד ו3 בנפרד.
במידה ויצא בקוביות 2 ספרות זהות, למשל 2 ו2, ינוע 4 פעמים 2, כלומר 4 פעמים את הסיפרה שיצאה.
המטרה במשחק היא להביא את כל האבנים לאיזור הרחוק, כלומר לרבע הרביעי בתנועתו, ורק כאשר כל האבנים ברבע האחרון, יכול השחקן להוציא את האבנים מהמשחק (תלוי קוביות).
אם אחד השחקנים מנצח כאשר השני לא הגיע עדיין לרבע הרביעי עם כל אבני המשחק שלו, הניצחון ניקרא "מארס טורקי". אם השחקן השני אכן הגיע לרבע הרביעי, אך טרם הוציא אבני משחק מן הלוח, ניצחון זה נקרא "מארס"
חוקים נוספים מפורטים בהמשך:

במידה ונמצאת אבן משחק לבדה במשולש, והשחקן היריב מגיע לאותו משולש, אבן המשחק שהייתה שם נחשבת "אכולה". כלומר שהיא יוצאת מהמשחק, וכדי להחזירה צריך להוציא בקוביות סיפרה שתוכל להיכנס לרבע הראשון של היריב. עד שאותו שחקן לא יכניס את אבן המשחק חזרה אל הלוח, לא יוכל להמשיך לנוע עם שאר אבני המשחק.
שש בש הינו אחד ממשחקי החשיבה הסוחפים במזרח התיכון. רבים מאוהדי משחקי החשיבה בארץ נוהגים לשחק במשחק זה באופן מזדמן ואפילו קבוע.